World University Championships
Ulan Bator, Mongolia,
June 15 - 20, 2006

University Greco-Roman Results
Team Score
Team Standings
1. Iran, 62
2. Turkey, 44
3. Japan, 40
4. Russia, 39
5. United States, 31
6. Kazakhstan, 30
7. Korea, 28
8. Lithuania, 25
9. Mongolia, 21
10. China, 16
11. Estonia, 12
12. Poland, 9
13. Uzbekistan, 8
14. Vietnam, 6
15. France, 6
of 21 nations


Event Results
55 kg/121 lbs
Gold Spenser Mango (USA)
Silver B. Yasein (Iran)
Bronze - K Hsegawa (Japan)
Bronze V. Koravllev (Russia)
5th Dang Dinh Hue (Vietnam)
5th Marat Garipov (Kazakhstan)
7th Kim Sang Lae (Korea)
8th - S. Sainbayar (Mongolia)
9th L Mariusz (Poland)

60 kg/132 lbs.
Gold Eon Hyuk (Korea)
Silver B. Hamid (Iran)
Bronze Adomaitis Svajunas (Lithuania)
Bronze Tufenk Ugur (Turkey)
5th R. Matsumoto (Japan)
5th Darkhan Sagindykov (Kazakhstan)
7th Kristian Fris (Serbia Montenegro)
8th Jermaine Davis (USA)
9th Mandakhnaran (Mongolia)
10th B. Bottaev (Russia)

66 kg/145.5 lbs.
Gold Cebi Selcuk (Turkey)
Silver M. Ali (Iran)
Bronze D. Akhat (Kazakhstan)
Bronze K. Becally (Krygyzstan)
5th T. Koboyaski (Japan)
5th Sonk Duk Jae (Korea)
7th N. Naranbaatar (Mongolia)
8th Tugalag (China)
9th A Serseev (Russia)
10th - Jacob Curby (USA)

74 kg/163 lbs.
Gold Tufek Seref (Turkey)
Silver V. Venckiazis (Lithuania)
Bronze Adilov Asser (Kazakhstan)
Bronze A. Demankine (Russia)
5th H. Goto (Japan)
5th A Habiollah (Iran)
7th Jacob Fisher (USA)
8th Cedric Lazon (France)
9th Tomas Sobecky (Czech Republic)
10th Mandah (China)

84 kg/185 lbs.
Gold T. Saman (Iran)
Silver Chas Betts (USA)
Bronze Jarantai (China)
Bronze Adomatas (Lithuania)
5th T. Ito (Japan)
5th A. Bitsoev (Russia)
7th Trovi Thomberg (Estonia)
8th Tserenchunt (Mongolia)
9th Dajkazsolt (Hungary)
10th S. Szreder (Poland)

96 kg/211.5 lbs.
Gold Atilia Guzel (Turkey)
Silver F. Reza (Iran)
Bronze Nabi Heiki (Estonia)
Bronze Lee Eoe (Korea)
5th A Debemi (Poland)
5th D. Mazyshkov (Russia)
7th Sun Shin Run (China)
8th Vincent Vidal (France)
9th Berov Shalkybokev (Kazakhstan)
10th Daigoro Timoncini (Italy)

120 kg/264.5 lbs.
Gold All Reza (Iran)
Silver Ts. Magaljav
Bronze A Tchernichenko (Russia)
Bronze T. Shato (Japan)
5th Unsal Vacel (Turkey)
5th Jake Marquardt (USA)

U.S. performances

55 kg/121 lbs - Spenser Mango (Flourissant, Mo./USOEC/Gator WC), 1st
WIN Dan Finh Hue (Vietnam), 4-2, 4-1
WIN K. Hasegawa (Japan), 1-1, 5-7, 6-0
WIN B. Yasein (Iran), 5-4, 2-1

60 kg/132 lbs. - Jeremiah Davis, El Cajon, Calif. (USOEC/Sunkist Kids), 8th
LOSS Tufenk Ugur (Turkey), 1-0, 6-0

66 kg/145.5 lbs. - Jacob Curby (LaGrange, Ill./USOEC/Gator WC), 10th
LOSS Sonk Duk Jae (Korea), 2-3, 3-2, 0-5

74 kg/163 lbs. - Jacob Fisher, Platte City, Mo. (USOEC), 7th
LOSS Tufek Seref (Turkey), 3-0, 7-2
LOSS A. Hablollah (Iran), 5-2, 5-2

84 kg/185 lbs. - Chas Betts (St. Michael, Minn./USOEC/Minnesota Storm), 2nd
WIN Tserenchunt (Mongolia), 3-0, 6-0
WIN T. Ito (Japan), 1-1, 3-0
WIN Jarantai (China), 3-1, 1-3, 2-1
LOSS T. Saman (Iran), 0-6, 0-3

96 kg/211.5 lbs. - Robert Smith, San Ramon, Calif. (New York AC), dnp
LOSS Berov Shalkybekov (Kazakhstan), pin, first period

120 kg/264.5 lbs - Jake Marquardt (Marquette, Mich./USOEC), 5th
LOSS A. Tchernichek (Russia), 0-3, 0-6


Go Back