Beach Nationals
Rochester, NY
July 04 - 06, 2008

Senior Beach Wrestling Results
Team Score




Event Results
Senior Men champions
139 - Christopher Nakis (Rochester, N.Y./Rush Henrietta)
158 - Kevin Sackett (Webster, N.Y/Team Titan)
171 Nate Patterson (Ontario, N.Y./Team Cook)
181 - David Bates (Tarrytown, N.Y./unattached)
187 Jeff Funicello (Gilbert, Ariz./American Pankration)
197 - Josh Patterson (Ontario, N.Y./Team Cook)
207 - Corey Waite (Johnson City, N.Y./Team Cook)
302 Carlos Dolmo (Bronx, N.Y./Blast Double NY)

Senior Women champions
102 - Anne Dinshah (Erie, Pa./Raging Raisins)
132 - Tanya Kusse (Webster, N.Y./Team Titan)

139 pounds
1st Place - Christopher Nakis of Rush Henrietta
2nd Place - Mike Cuppernell of team titan
3rd Place - Aaron Soukhanavong of unattached
4th Place - Corey Krimmer of Razor
Round Robin Matches
Christopher Nakis (Rush Henrietta) over Mike Cuppernell (team titan) Dec 2-0,0-0
Mike Cuppernell (team titan) over Aaron Soukhanavong (unattached) Fall 1:47
Christopher Nakis (Rush Henrietta) over Aaron Soukhanavong (unattached) Dec 2-0,0-0

158 pounds
1st Place - Kevin Sackett of team titan
2nd Place - Robert Teet of Silver Ravens
3rd Place - Nathan Stagliano of team titan
Round Robin Matches
Kevin Sackett (team titan) over Robert Teet (Silver Ravens) Dec 2-0,0-0
Robert Teet (Silver Ravens) over Nathan Stagliano (team titan) Dec 2-0,0-0
Nathan Stagliano (team titan) over Kevin Sackett (team titan) Dec 2-1,0-0

171 pounds
1st Place - Nate Patterson of Team Cook
2nd Place - Trevor Chinn of team titan
3rd Place - Ray Downey of Razor WC
4th Place - Tom Cuppernell of Canandaigua
Round Robin Matches
Nate Patterson (Team Cook) over Trevor Chinn (team titan) Fall 1:45
Trevor Chinn (team titan) over Ray Downey (Razor WC) Dec 0-0,0-0
Nate Patterson (Team Cook) over Ray Downey (Razor WC) Dec 1-0,0-0

181 pounds
1st Place - David Bates of unattached
2nd Place - Michael Proulx of unattached
3rd Place - David Rowntree of Westside
Round Robin Matches
Michael Proulx (unattached) over David Rowntree (Westside) Dec 2-1,0-0
David Bates (unattached) over David Rowntree (Westside) Dec 2-0,0-0
David Bates (unattached) over Michael Proulx (unattached) Fall 0:09

187 pounds
1st Place - Jeff Funicello of American Pankration
2nd Place - Neil Cook of team titan
3rd Place - Ian Nicol of Canandaigua
4th Place - Cody Taylor of Avalanche
1st Place Match
Jeff Funicello (American Pankration) over Neil Cook (team titan) Dec 2-1,0-0

197 pounds
1st Place - Josh Patterson of Team Cook
2nd Place - Corey Coakley of California Rollin
3rd Place - Don Carlo-clauss of California Rollin
Round Robin Matches
Josh Patterson (Team Cook) over Don Carlo-clauss (California Rollin) Dec 2-0,0-0
Josh Patterson (Team Cook) over Corey Coakley (California Rollin) Dec 2-0,0-0
Corey Coakley (California Rollin) over Don Carlo-clauss (California Rollin) Dec 2-1,0-0

207 pounds
1st Place - Corey Waite of Team Cook
2nd Place - Theron Chinn of team titan
3rd Place - Michael Hill of Boonville WC
Round Robin Matches
Theron Chinn (team titan) over Michael Hill (Boonville WC) Dec 2-1,0-0
Corey Waite (Team Cook) over Michael Hill (Boonville WC) Dec 2-1,0-0
Corey Waite (Team Cook) over Theron Chinn (team titan) Dec 2-1,0-0

302.8 pounds
1st Place - Carlos Dolmo of Blast Double
2nd Place - Michael Carroll of Avalanche
3rd Place - Matt Mahon of Apex
4th Place - Jason Clarcq of team titan
Round Robin Matches
Carlos Dolmo (Blast Double) over Michael Carroll (Avalanche) Dec 2-1,0-0
Michael Carroll (Avalanche) over Matt Mahon (Apex) Dec 2-0,0-0
Carlos Dolmo (Blast Double) over Matt Mahon (Apex) Dec 2-0,0-0




Go Back