Ivan Poddubny Grand Prix
Tumen, Russia,
January 15 - 16, 2011

Senior Greco-Roman Results
Event Results
55 kg/121 lbs.
Gold - Nazyr Mankiev (Russia - Krasnoyarsk)
Silver - Ivan Blattsev (Russia - Moscow region)
Bronze - Ivan Tatarinov (Russia - Novosibirsk)
Bronze - Elbek Tozhiev (Belarus)
5th - Basil Topoev (Russia - Khakassia)
5th - Andrew Boulet (Russia - Moscow-Vladivostok)

60 kg/132 lbs.
Gold - Ivan Kuylakov (Russia - Tver, Novosibirsk)
Silver - Aslan Abdullin (Russia - Moscow-Nalchik)
Bronze - Zaur Kuramagomedov (Russia - Rostov-on-Don - Nalchik)
Bronze – Maxim Mordovin (Russia - Irkutsk, Novosibirsk)
5th - Rustam Khuchbarov (Russia - Krasnoyarsk)
5th - Ibrahim Labazanov (Russia - St. Petersburg)

66 kg/145.5 lbs.
Gold - Yuri Denisov (Russia - St. Petersburg)
Silver - Mihran Harutyunyan (Russia - Moscow)
Bronze - Gabriel Eprikyan (Russia - Krasnoyarsk)
Bronze – Adam Kurak (Russia – Krasnoyarsk)
5th - Rustem Emir Amzaev (Belarus)
5th - Basil Bows (Russia - Novosibirsk-Irkutsk)

74 kg/163 lbs.
Gold - Roman Vlasov (Russia - Novosibirsk)
Silver - Varteres Samurgashev (Russia - Rostov-na-Donu)
Bronze - Alexander Chehirkin (Russia - Rostov-na-Donu)
Bronze – Ildar Batashov (Russia - Nalchik, St. Petersburg)
5th - Imil Sharafetdinov (Russia - Moscow)
5th - Magomedali Magomedaliev (Russia - Moscow)

84 kg/185 lbs.
Gold - Alan Khugaev (Russia - Moscow-Vladikavkaz)
Silver – Alexei Mishin (Russia - Mordovia)
Bronze - Azamat Bikbaev (Russia - Bashkortostan)
Bronze – Chas Betts (USA)
5th – Javid Gamzatov (Belarus)
5th - Oleg Shokalov (Russia - Krasnodar, Russia, Nalchik)

96 kg/211.5 lbs.
Gold - Rustem Totrov (Russia - Tyumen-Vladikavkaz)
Silver - Artur Shakhbanov (Russia - Moscow)
Bronze - Aslambek Khushtov (Russia - Krasnoyarsk, Nalchik)
Bronze - Nikita Melnikov (Russia - Krasnoyarsk)
5th – R.C. Johnson (USA)
5th - Zaur Kodo (Russia - Ekaterinburg, Khanty-Mansiysk)

120 kg/264.5 lbs.
Gold - Hassan Baroev (Russia - Moscow, Vladikavkaz)
Silver - Shohrudi Ayubov (Russia - Moscow)
Bronze - Alexandr Ekimov (Russia - Novosibirsk)
Bronze – Alexander Anuchin (Novosibirsk, Voronezh)
5th - Alexander Petrenko (Ukraine)
5th – Soslan Farniev (Uzbekistan)

U.S. Greco-Roman performances

55 kg/121 lbs. – Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army), dnp
WIN name not available (Moldova), 1-0, 0-1, 7-1
LOSS name not available (Russia), 0-2, 0-1

60 kg/132 lbs. – Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
LOSS name not available (Russia), 0-4, 0-1
WIN name not available (Russia), 0-1, 3-0, 1-0
LOSS name not available (Russia), 0-1, 2-0, 0-3

74 kg/163 lbs. – Jake Fisher, Boise, Idaho (New York AC), dnp
WIN name not available (Russia), 0-1, 4-0, 1-0
LOSS name not available (Russia), 0-2, 0-2

74 kg/163 lbs. – Andrew Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm), dnp
LOSS name not available (Russia), 0-2, 0-1

84 kg/180.5 lbs. – Chas Betts, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm), 3rd
WIN name not available (Russia), 0-1, 1-0, 2-0
LOSS Alan Khugaev (Russia), 3-0, 0-1, 0-1
WIN name not available (Kazakhstan), 1-0, 2-0
WIN Oleg Shokalov (Russia), 0-1, 1-0, 1-0

96 kg/211.5 lbs. – Justin Ruiz, Boise, Idaho (New York AC), dnp
LOSS name not available (Russia), 0-1, 0-1

96 kg/211.5 lbs. – R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids), 5th
LOSS Artur Shakhbanov (Russia), 0-4, 0-4
WIN name not available (Moldova), 0-1, 3-0, 1-0
LOSS Aslanbek Khushtov (Russia), 0-1, 1-0, 3-0


Go Back