Nikola Petrov International
Burgas, Bulgaria,
February 25 - 27, 2011

Senior Greco-Roman Results
Event Results
55 kg/121 lbs.
Gold - Aleksandar Kostadinov (Bulgaria)
Silver - Venelin Venkov (Bulgaria)
Bronze - Victor Ciobanu (Moldova)
Bronze - Garip Bayram (Turkey)

60 kg/132 lbs.
Gold – Ivo Angelov (Bulgaria)
Silver – Ugur Tufenk (Turkey)
Bronze – Ryu Han-Su (Korea)
Bronze – Oleg Drozdov (Russia)

66 kg/145.5 lbs.
Gold - Yunus Ozel (Turkey)
Silver - Carpen Georgian (Romania)
Bronze - Manuchar Turmanidze (Georgia)
Bronze – Anton Mamagieshvili (Georgia)

74 kg/163 lbs.
Gold – Ionel Puscasu (Romania)
Silver – Manuchar Kvirkelia (Georgia)
Bronze – Iliyan Georgiev (Bulgaria)
Bronze – Kang Nae-Koo (Korea)

84 kg/185 lbs.
Gold – Hristo Marinov (Bulgaria)
Silver – Achouri Haikel (Tunisia)
Bronze – Chas Betts (USA)
Bronze – Aslan Atem (Turkey)

96 kg/211.5 lbs.
Gold – Elis Guri (Bulgaria)
Silver – Giorgios Koutsioubas (Greece)
Bronze – Jabidze Soso (Georgia)
Bronze – Justin Ruiz (USA)

120 kg/264.5 lbs.
Gold – Xenofon Koutsioubas (Greece)
Silver – Nigar Bayram (Turkey)
Bronze – Ivan Ivanov (Bulgaria)
Bronze – Dmitri Javakhshvili (Georgia)

U.S. performances

60 kg/132 lbs. – Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids), 7th
WIN Gorge Batis (Honduras), pin
LOSS Oleg Drozdov (Russia), 1-6, 0-3

60 kg/132 lbs. – Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army), dnp
LOSS Ryu Han-Su (Korea), 0-3, 3-0, 0-1

66 kg/145.5 lbs. – Matt Holt, Colorado Springs, Colo., dnp
LOSS Emilian Todorov (Bulgaria), 1-0, 5-0

66 kg/145.5 lbs. – C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm), dnp
WIN Ilhan Myumyunov (Bulgaria), 2-0, 5-0
LOSS Pascal Strebel (Switzerland), 0-2, 3-0, 1-2

74 kg/163 lbs. – Jake Fisher, Boise, Idaho (New York AC), dnp
WIN Atanas Kolev (Bulgaria), 0-1, 2-0, 2-1
LOSS Kang Nae-Koo (Korea), 0-1, 0-1

74 kg/163 lbs. – Andy Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm), dnp
LOSS Aitaian Ogannes (Russia), 1-0, 0-7, 0-3

74 kg/163 lbs. – Steven Forrest, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines), dnp
LOSS Ilyan Georgiev (Bulgaria), 0-3, 0-5

84 kg/185 lbs. – Chas Betts, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm), 3rd
WIN Boyan Zagorov (Bulgaria), 1-0, 1-0
WIN C.J. Meyers (USA), 1-0, 1-0
LOSS Achouri Haikel (Tunisia), 1-0, 0-2, 0-2
WIN Stanislav Kunev (Bulgaria), 1-0, 6-0

84 kg/185 lbs. – Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm), dnp
LOSS Nikolay Bayakov (Bulgaria), 0-2, 1-1

84 kg/185 lbs. – C.J. Meyers, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines)
WIN Vladimer Gegeshidze (Georgia), pin
LOSS Chas Betts (USA), 0-1, 0-1

96 kg/211.5 lbs. – Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC), dnp
LOSS Jabidze Soso (Georgia), 0-1, 0-2

96 kg/211.5 lbs. – Justin Ruiz, Boise, Idaho (New York AC), 3rd
WIN Ayari Hassine (Tunisia), 3-0, 3-0
LOSS Elis Guri (Bulgaria), 1-1, 1-0, 0-1
WIN Sandro Dikhaminjia (Georgia)
WIN Yahia Abutabeekh (Jordan), 3-1, 0-1, 2-0

96 kg/211.5 lbs. – Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids), dnp
LOSS Yahia Abutabeekh (Jordan), 2-0, 0-3, 0-2

120 kg/264.5 lbs. – Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
LOSS Hani AlMarafi (Jordan), 0-2, 1-0, 0-1

120 kg/264.5 lbs. – Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
LOSS Chebbi Radhouane (Tunisia), 0-3, 1-1


Go Back